Bina yenileme sürecinde müteahhit firma arayışı işin hangi usulle yaptırılmak istendiğine göre şekillenmelidir. 
Eğer bina yıkılıp yeniden yapıldığında kat artışı olacak ve bu kat artışından kaynaklanan ortaya çıkacak yeni dairelerin inşaatı yapana devredilmesi ve böylelikle hiç para vermeden binanın yenilenmesini istiyorsa malikler kat karşılığı iş yapan öz sermayesi güçlü olan ve iş bitirme tecrübesi olan müteahhit firma arayışına yöneleceklerdir.
Ancak aynı bina sahipleri kat artışından kaynaklanan yeni dairelerin kendilerinin olmasını ve inşaatı kendilerinin finanse ederek yaptırmak da isteyebilirler böyle bir durumda yine anahtar teslim ancak hakediş usulü bir yöntem kullanarak hakediş usulü inşaat yapım tecrübesi olan bir firma arayışına da girebilirler. 
Bir başka deyişle işin ne olduğuna göre müteahhit firmanın değerlendirilmesi gerekir. Genel olarak şöyle denilebilir; Eğer müteahhitin finansman gücünden yararlanılmak isteniyorsa kat karşılığı yöntemi yoksa maliklerin yeterli finansmana sahip olması durumunda hakediş usulü yöntemle yaptırması daha avantajlı olmaktadır. 
Ancak her yapının kendine özel konumu ve özellikleri olacağı için tabi ki bu karar imar plan notlarına maliklerin finansman gücüne ve daha bir çok hususa göre şekillenmekte ve müteahhit firma tercihi yapılmaktadır. 
Burada klasik bir yöntem olan kat karşılığı inşaat yöntemi haricinde finansman gücü olan maliklerin kendi binalarını hakediş usulü çalışan uzman bir firmaya gayet tabi olarak yaptırabileceklerini ve bu yöntemin maliklerin avantajına olabileceğini belirtmek istiyoruz.
Binanızın mimarlık ve mühendislik normlarına uygun yenilenmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.