Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Ülkemizin en önemli sorunlarından olan deprem dayanıksız binaların yenilenmesi ile ilgili devletimizin  deprem/afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini destekleyen “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamındaki kredilerdir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi 2021 Yılı İçin Tutarı Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kredesi 2021 yılı için malik başına 200.000 TL olarak belirlenmiştir. Bir bina da birden fazla daire sahip tek bir malik için maksimum alabileceği kredi tutarı 1000.000 TL dir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Faizi Ne Kadar?

Ülkemizde çok karıştırılan konulardan biri kentsel dönüşüm kredisi faiz oranıdır. Bu krediyi sanki devlet tarafından verildiği birçok kişi tarafından düşünülmektedir.
Oysa ki krediyi veren bankadır. Peki devlet bu kredi desteğinde işin ne tarafında diye düşünüyorsanız, devlet sadece kredi faizinin belli bir kısmını sübvanse etmektedir.
Yani kredi faiziini bire kısmını devlet karşılamaktadır. Ama bankanın aldığı kredi faizi piyasa faizi üzerinden olup değişkenlik göstermektedir. En iyi bilgiyi ve uygun oranı kamu bankalarından alabilirsiniz.
Devletin sübvanse ettiği faiz oranı da 3 sınıfa ayrılmaktadır. Enerji verimliğine göre A sınıfındaki binalar için aylık 0.41,  B sınıfındaki binalar aylık 0.37, C sınıfındaki binalar aylık 0.33 devlet kentsel dönüşüm kredi faiz desteği almakatadır.

Kentsel Dönüşü Kredisi Ödeme Süresi Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kredisi onayına mütakip ödemesi süresi azami 10 yıldır. Ödeme başlangıç takvimi anlaşma yapacağınız bankanın politikasına göre değişmektedir.  Krediyi 2 yıl ön ödemesiz olacak şekilde düşünmek bütçenizi planlarken sizi yanıltabilir.

Her Daire Sahibi Kentsel Dönüşüm Kredisi Alabilir mi?

Kentsel dönüşüm kredisi kimlere verilir soruyla beraber sorulacak bir soru olan her daire sahibi kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabiliyor mudur.  Bu krediler daireye ipotekli olacağından dolayı eğer Findeks notu çok düşük değil ve daire üzerinde başka ipotek yok ise her daire sahibine verilmektedir. Nihai karar tabiki banka tarafından verilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Bina İnşaatını Yapmaya Yeter mi?

Bu yazının kaleme alındığı tarih olan 10 Aralık 2021 tarihindeki anahtar teslim inşaat minumum m2 maliyet fiyatı 4500 TL civarı olup brüt 100 m2 bir daire için düşünüldüğünde daire başına 450.000 TL inşaat maliyeti çıkmaktadır.  Kentsel dönüşüm kredisi 200.000 TL olduğundan dolay

Binamı Yenilemek İçin İnşaat Net Maliyetini Nasıl Öğrenebilirim?

Kentsel dönüşüm kredisi ile inşaat yapabilmeniz için inşaat maliyetini net olarak bilmeniz gerekir. Bunun için ise iki yol vardır. Birincisi inşaat maliyetinin mertebesini yeterli bir güvenlik payı bırakarak hesaplamak ya da proje ve teknik şartnameyi oluştuktan sonra bir müteahhitlik firmasından teklif almak. Bizim tavsiyemiz kentsel dönüşüm kredisinin haricinde bir bütçe ile bu işin yapılması ancak kredi ile binanızı yeniden yapmak istiyorsanız malzeme ve işçilik fiyatlarındaki artıştan etkilenmeyeceğiniz çözüm önerimiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalara Nasıl Ulaşabilirim

https://altyapi.csb.gov.tr/6306-sayili-kanun-kapsaminda-protokol-yapilmis-bankalar-i-2906 linkinden yararlanılarak bakanlık ile protokol yapılan banka bilgisine ulaşılabilir.
Verilen destekler kredi desteği olup şuan için bir hibe söz konusu değildir bu sebeple maliklerin kredibilitesi de önem arz etmektedir. Malikler bu konuda en sağlıklı bilgiyi yukarıda protokol imzalanan bankalara kendileri sorarak elde edeceklerdir.